Aktualności

Księżyc zakryje Oko Byka

W piątek 28 kwietnia wieczorem dojdzie do ciekawego i dość rzadkiego zjawiska zakrycia jasnej gwiazdy przez Księżyc. Tym razem wąski sierp naszego naturalnego satelity zasłoni Aldebarana, czyli Oko Byka. Nastąpi to ok. godziny 20:20 na dość jasnym jeszcze niebie i stosunkowo nisko nad zachodnim horyzontem. Księżyc będzie zaledwie dwa dni po nowiu i w obserwacji tej pierwszej części zjawiska na pewno pomoże jakikolwiek sprzęt optyczny – lornetka lub teleskop.

Przyda się on zresztą i przy śledzeniu odkrycia gwiazdy ok. godz. 21:05, gdyż nastąpi ono przy jasnym już brzegu tarczy naszego satelity. Kto nie zauważy momentu samego odkrycia, będzie mógł liczyć na niezwykle bliską koniunkcję obu ciał, widoczną też gołym okiem na wysokości kilku stopni nad zachodnim horyzontem jeszcze przez około godzinę. Do akcji obserwacji zjawiska włącza się większość kujawsko-pomorskich Astrobaz.

Zjawisko ma swój walor historyczny: 9 marca 1497 roku podobne zakrycie śledził w Bolonii 24-letni student Mikołaj Kopernik. Była to jego pierwsza odnotowana w dziele „O obrotach” obserwacja, która posłużyła do sprawdzenia poprawności ówcześnie panującej teorii ruchu Księżyca.

To już prawie ostatnie zjawisko w tej serii zakryć Aldebarana tak dobrze widoczne w Polsce – jeśli pogoda pozwoli, będziemy mieli jeszcze okazję dostrzec w tym roku dzienne zakrycia 22 czerwca i 15 sierpnia oraz wypadające blisko pełni 6 listopada  i 31 grudnia. Obecna seria zakryć Aldebarana zakończy się dla nas na dobre w przyszłym roku zjawiskiem 23 lutego, następne zaś zakrycia Oka Byka nastąpią dopiero po roku 2033.

Krzysztof Rochowicz

KPCEN/UMK Toruń

Pliki do pobrania

Astrobaza Kopernik © 2013

Projekt i wykonanie: PRO-COMP