Aktualności

Udany VI Astrofestiwal w Radziejowie

W sobotę 10 czerwca odbył się na terenie radziejowskiego „Łokietka” VI Astrofestiwal zorganizowany w ramach święta województwa kujawsko- pomorskiego.

W otoczeniu szkoły mieszkańcy powiatu radziejowskiego oraz goście mogli uczestniczyć w licznych atrakcjach. Zorganizowano eksperymenty z dziedziny nauk ścisłych, pokaz łazików marsjańskich, Akademię Jedi z pokazami rycerzy „Gwiezdnych wojen”, gry i zabawy dla dzieci oraz kosmiczną fotobudkę. Prezentowano  teleskopy do obserwacji dziennego oraz nocnego nieba, w tym radioteleskop „Radziejów”.  Można też było zapoznać się z wyposażeniem i funkcjonowaniem miejscowej astrobazy. Wiele osób po raz pierwszy w życiu miało możliwość spojrzenia przez teleskopy i przekonania się o ich możliwościach powiększania obrazu.

 Ważną częścią Astrofestiwalu były wykłady, które prowadzone były w szkolnej galerii. Prelegenci: prof. Maciej Mikołajewski, Sebastian Soberski, Piotr Potępa, Sławomir Kieraj, Marek Nikodem, Piotr Majewski oraz dr Krzysztof Czart opowiadali w różnych aspektach o „kolorach nieba”.

Na scenie głównej po uroczystej inauguracji wystąpił zespół Voices of the cosmos oraz Tomasz Cebo z „Kosmicznym studiem nagrań”. Roztrzygnięto międzynarodowy konkurs fotograficzny „Inspiracje Słońcem”, a na telebimie można było obejrzeć multimedialny show „Barwy Wszechświata”. Z nastaniem wieczoru emocje nadal rosły, a kulminację imprezy stanowił koncert  gwiazdy wieczoru Natalii Kukulskiej oraz mapping show na budynku astrobazy z komentarzem Jerzego Rafalskiego.

Osobom zaangażowanym w organizację imprezy należą się ogromne podziękowania. Na szczególne wyróżnienie zasługuje jednak młodzież związana z Astrobazą w Radziejowie oraz z zaprzyjaźnionymi obserwatoriami w Brodnicy, Dobrzyniu nad Wisłą, Gniewkowie, Inowrocławiu, Jabłonowie, Kruszwicy i Świeciu. Wszystkim organizatorom, w tym zawsze pomocnym wolontariuszom serdecznie dziękujemy

Galeria zdjęć

Astrobaza Kopernik © 2013

Projekt i wykonanie: PRO-COMP