Aktualności

Kosmiczne Astroprzedszkolaki

W Astrobazie Kruszwica zakończyły się warsztaty dla przedszkolaków z miasta i okolic. Ich inicjatorem był Wydział Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych – Departamentu Edukacji i Kształcenia Ustawicznego w Toruniu. Celem tego przedsięwzięcia była promocja Astrobaz w województwie kujawsko-pomorskim oraz zainteresowanie najmłodszych naukami ścisłymi. W Kruszwicy nad jego realizacją czuwały koordynatorki Astrobazy panie Ilona Dybicz i Magdalena Musiałowska.

Cykl spotkań objął zajęcia związane ze światem kosmicznych bajek, piosenek, planet i galaktyk. Nie zabrakło także spotkań o tematyce kuchni międzygalaktycznej.

W czasie warsztatów, korzystając z pięknej pogody, dzieci obserwowały Słońce,  budowały „Żywy Układ Słoneczny”, tworzyły piękne prace plastyczne, budowały modele rakiet. Gdy pogoda nie dopisywała zwiedzały obiekt, poznawały jego wyposażenie, uczyły się piosenek, oglądały filmy tematyczne, układały puzzle, wyszukiwały podobieństwa i różnice w astronomicznych obrazkach, kolorowały astronautów i kosmitów.

Zajęcia trwały w okresie od 16 maja do 7 lipca i zakończyły się – kosmicznym piknikiem, podczas którego bawili się nie tylko najmłodsi, ale także ich rodzice. Łącznie Astrobzę Kruszwica odwiedziło 348 przedszkolaków.

 Na zakończenie warsztatów astronomicznych dzieci, które uczestniczyły w największej liczbie spotkań otrzymały dyplomy „ Astroprzedszkolaka”.

W zajęciach pomagali członkowie koła astronomicznego, którzy dzielili się swoją wiedzą z młodszymi koleżankami i kolegami.

Po wielu godzinach spędzonych z przedszkolakami dzieci okazały się dobrymi słuchaczami, dużo zapamiętały, pięknie śpiewały, tworzyły interesujące prace.   Podczas zajęć zawsze były pełne zapału , chętnie prezentowały  własną wizję Kosmosu i Astrobaz. Zawsze z uśmiechem na twarzach żegnały się i umawiały na kolejne spotkanie. Nawet podczas popołudniowych, przypadkowych, spotkań nazywały nas - koordynatorki „paniami kosmitkami”.

Praca z przedszkolakami przyniosła nam wiele zadowolenia i satysfakcji a dzieciom pomogła stworzyć dobrą podbudowę do poznawania wielkiego świata kosmosu.

Koordynatorzy Astrobazy:

Ilona Dybicz i Magdalena Musiałowska

 

Galeria zdjęć

Astrobaza Kopernik © 2013

Projekt i wykonanie: PRO-COMP